Czy fast foody rzeczywiście mało kosztują? Prawda o tanich daniach

Czy fast foody rzeczywiście mało kosztują? Prawda o tanich daniach

Czy fast foody rzeczywiście mało kosztują? Prawda o tanich daniach

Stwierdzenie „zdrowe jedzenie jest zbyt drogie” nie jest prawdziwe. Takie wyobrażenie zostało nam narzucone przez sieci fast foodów i przemysł przetworzonej żywności. Wydają oni ogromne pieniądze na marketing oszukujący nas, abyśmy wierzyli, że zdrowe jedzenie jest drogie, a przetworzone fast foody tanie. Niestety wierzy w to wiele osób. USA wydaje miliardy dolarów, aby opracować jedzenie szybkie, wygodne i tanie, nie zdając sobie sprawy z wpływu przemysłu fast foodów na nasze portfel, który wynika z wpływu na nasze zdrowie.

Jako człowiek, który kiedyś był chory i otyły i którego żona cierpiała na przewlekłą fibromialgię, mam wiedzę z pierwszej ręki o kosztach taniego szybkiego jedzenia i siedzącego trybu życia, jak również o kosztach zdrowej pełnowartościowej diety i aktywnego, zdrowego trybu życia.

Nasza dieta był standardową amerykańską dietą opartą na fast foodach, przetworzonych produktach i smażonych daniach. Poza tym nie ruszaliśmy się w ogóle. Ważyłem ponad 200 kg, cierpiałem na wiele chorób i stosowałem wiele leków. Moja żona Gwen była bardzo chora, więc była pod opieką 3 lekarzy i przechodziła 7 kuracji.

Swoją rewolucję zdrowotną rozpocząłem w listopadzie 2006 r., a wkrótce po tym dołączyła do mnie Gwen. W 2006 r. razem z Gwen wydaliśmy na leczenie ponad 13 tyś. dolarów, poza tym co pokryło ubezpieczenie. Tyle wydaliśmy na zwykłe wizyty lekarskie, badania i leki. W roku 2007 nasze wydatki na leczenie spadły do 7 tyś. W roku 2008 spadły do nieco ponad 3 tyś. Nasz całkowity koszt leczenia w roku 2009 spadł do 1 tyś, a od tego czasu wynosi zawsze poniżej 500 dolarów. Korzystamy jedynie z corocznych fizycznych i zwykłych wizyt u chiropraktyka.

Dlaczego nasze koszty leczenia tak spadły?

Nasza dieta i tryb życia spowodowały, że nie potrzebujemy już pilnych wizyt lekarzy, regularnych wizyt w przychodniach, kuracji, badań krwi co miesiąc i kwartał czy najróżniejszych badań. Im zdrowiej się odżywiamy i więcej ćwiczymy, tym mniej potrzebujemy lekarzy i leków.

O to w tym chodzi.

Substancje odżywcze w zdrowym pożywieniu naprawiły przyczyny źródłowe dolegliwości, które leczyliśmy. Zmniejszając spożycie toksycznych i prozapalnych chemikaliów w szybkich i przetworzonych daniach, nasze ciała mogły czerpać substancje odżywcze z prawdziwej żywności i zacząć się naprawiać samodzielnie. Nie brakowało nam substancji chemicznych i leczenia, brakowało nam substancji odżywczych i aktywności.

Dlaczego zdrowe jedzenie wydaje się droższe?

Mamy na świecie najróżniejsze tanie, przetworzone i rafinowane produkty, więc żywność, która nie zalicza się do tych tanich dań, wydaje się nam droższa. Produkty przetworzone są tanie, ponieważ rząd amerykański dofinansowuje koszty produkcji tej żywności. Z drugiej strony niewiele środków przeznacza się na dofinansowanie zdrowych produktów żywnościowych, takich jak produkty rolne, owoce, orzechy, nasiona, fasola, soczewica lub pełne ziarna, przez co ich cena jest wyższa. Zastanówmy się. Musi być powód, dla którego rząd chce, aby produkty przetworzone były tak tanie, a produkty zdrowe drogie.

Przyjrzyjmy się faktom:

Przetworzone i rafinowane produkty żywnościowe są tańsze. To fakt. Menu za 1 dolara to tak naprawdę menu za miliardy dolarów, biorąc pod uwagę zdrowie ludzi.

Badania pokazują, że spożywanie produktów przetworzonych i rafinowanych to główna przyczyna większości chorób Amerykanów.

Najnowsze dane mówią, że od 75 do 80% Amerykanów cierpi na choroby, którym można zapobiec.

Według najnowszych badań mniej niż 12% Amerykanów spożywa zalecane przez rząd 3 warzywa i 2 owoce dziennie.

Jeśli zaledwie 12% ludzi spożywa zalecane 5 posiłków dziennie, to pozostałe 88% stosuje standardową amerykańską dietę, która jest przyczyną złego stanu zdrowia 75% Amerykanów.

Uważam, że między tymi faktami jest związek. A ty?

Twoje jedzenie może jest tanie, ale utrzymanie zdrowia kosztuje cię więcej w postaci wizyt u lekarza, kuracji i jakości życia.

Jak zaoszczędzić pieniądze na zdrowym jedzeniu

Porozmawiaj z menedżerem działu produktów rolnych twojego sklepu spożywczego. Są dni, kiedy sklepy spożywcze wymieniają takie produkty na półkach na świeższe. Zwykle parę dni przed taką wymianą pojawiają się promocje. Zapytaj, w jakie dni tygodnia są te promocje.

Wtedy kupuj więcej warzyw i owoców i zamroź je, zakonserwuj lub wysusz. W większych ilościach można też kupować warzywa korzeniowe, dynię i/lub ziarna, które można przechowywać przez dłuższy czas w chłodnym i suchym miejscu.

Dołącz do miejscowej kooperatywy spożywczej. Można ją znaleźć w prawie każdym mieście. Dzięki temu co tydzień możesz kupować produkty rolne w niższych cenach. Możesz też robić zakupy bezpośrednio u rolnika.

Odwiedź miejscowy ryneczek i wspieraj rolników, kupując u nich regularnie.

U każdego gorliwego fana NutriBullet warzywa, owoce, orzechy, nasiona, zioła i przyprawy są obecne w diecie każdego dnia. Widzimy i czujemy korzyści. Czego jednak nie można powiedzieć o większości Amerykanów.

Niestety nie możemy pozwolić sobie na jedzenie przetworzonych, smażonych i rafinowanych produktów. Kosztuje nas to o wiele więcej, niż się wydaje. Zajmuję się tym tematem na co dzień i wiem z doświadczenia, że dieta bogata w żywność prawdziwą, zwłaszcza organiczną, może odmienić stan zdrowia. Dlatego trzeba unikać toksycznych i prozapalnych chemikaliów w przetworzonej żywności.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Top